Hľadať

Sprievodca látkovými plienkami

Súčasný trh ponúka veľmi pestrý výber látkových plienok, ktoré dokážu splniť takmer všetky požiadavky mamičiek. Či už hľadáte plienky, ktoré sú maximálne jednoduché na používanie, super savé aj na nočný spánok väčších detí, maximálne priedušné aj pre najcitlivejšiu pokožku, také, ktoré poskytnú dieťaťu komfort pocitu sucha, stačí si vybrať z ponuky...
Ale podľa čoho si vybrať? Aby ste sa vedeli lepšie zorientovať v našej ponuke, pripravili sme pre Vás prehľad druhov látkových plienok a doplnkov, ktoré Vám prebaľovanie zjednodušia a spríjemnia.


Na úvod je dobré vedieť:
použité materiály - okrem bavlny sa veľmi často používa bambus, ktorý je savejší ako bavlna, polyester a ako alternatívu nájdete aj konopné plienky
veľkosti - väčšina plienok a vrchných nohavičiek sa vyrába ako jednoveľkostné - to znamená, že kúpite jednu veľkosť, ktorá rastie s dieťaťom a využijete ju počas celého prebaľovacieho obdobia dieťaťa, od narodenia, až po naučenie na nočník. Veľkosť sa nastavuje jednoducho pomocou patentiek v prednej časti plienky:
TBeasy76a.jpg
Jednoveľkostné plienky sadnú väčšinou deťom od cca 3,5 do 15 kg. Pre novorodencov sú k dispozícii špeciálne NB (newborn) plienky, do ktorých sa oplatí investovať pri deťoch s nižšou pôrodnou váhou. Naopak, pre väčšie deti, ktoré potrebujú plienku napr. na spánok trocha dlhšie sú k dispozícii XXL plienky.
Niektoré typy plienok a vrchných nohavičiek sa predávajú ako dvojveľkostné alebo viacveľkostné, záleží iba na Vás ako sa rozhodnete.
zapínanie - buď suchý zips alebo patentky, každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody. Suchý zips je maximálne jednoduchý na zapnutie, pred praním plienky je však potrebné ho zapnúť, aby ste predišli poškodeniu iných plienok. Takisto treba počítať po čase s jeho opotrebením. Patentky vyžadujú pri zapínaní určitú zručnosť a presnosť, problém s nimi môžu mať napr. oteckovia. Na druhej strane dobre držia, neopotrebovávajú sa, odolajú aj šikovným prstíkom väčších detí 🙂. Vo výbave som mala plienky s obidvoma zapínaniami, niekedy mi viac vyhovoval suchý zips, inokedy patentky 🙂.
Niektoré plienky sa vyrábajú bez zapínania, na ich zapnutie môžete použiť Snappi sponku (nájdete nižšie pri štvorcových plienkach).


Tak, a teraz poďme na to...

Moderné látkové plienky sú rôznych tvarov, z rôznych materiálov, rôznych veľkostí... Všetky však majú 2 základné vrstvy, a to vnútornú absorbčnú a vonkajšiu nepriepustnú:

plienka3.jpgNa základe toho môžeme plienky rozdeliť do dvoch skupín:
plienky bez nepriepustnej vrstvy (nohavičkové, štvorcové...), na ktoré na potrebné použiť vrchné nepriepustné nohavičky
plienky, ktorých súčasťou je nepriepustná vrstva (AIO, kapsové a SIO plienky)


PLIENKY, ktorých súčasťou je nepriepustná vrstva


AIO PLIENKY (všetko v jednom):
BMiosolo13a.jpgAIO plienky (all-in-one) sú spolu s kapsovými plienkami svojou jednoduchosťou používania najpodobnejšie jednorazovým plienkam. Súčasťou plienky je dostatočne savá vnútorná absorbčná vrstva a vonkajšia nepriepustná vrstva, takže k prebaleniu už nič viac nebudete potrebovať. Skvelé na rýchle prebaľovanie, ale aj pre tých, ktorí dieťatko prebaľujú menej často (napr. starí rodičia, niektorí oteckovia a pod.) Plienky sú väčšinou ušité tak, že rastú spolu s dieťatkom, takže plienku môžete používať počas celého prebaľovacieho obdobia dieťaťa bez nutnosti nákupu väčšej veľkosti. So zapínaním na patentky alebo suchý zips.

Nakoľko ide o plienky s vyššou nákupnou cenou, väčšinou ich mamičky kombinujú s inými, ekonomickejšími druhmi plienok a AIO plienky používajú hlavne na príležitosti, kedy potrebujú dieťatko prebaliť rýchlo a jednoducho, napr. na návšteve, vychádzke, na kontrole u lekára...


KAPSOVÉ PLIENKY:
BG5popis2a.jpgStrihom sú veľmi podobné AIO plienkam, samotná plienka je však ušitá iba z dvoch vrstviev - vonkajšej nepriepustnej vrstvy a vnútornej vrstvy, medzi ktorými je otvor. V plienke tak vzniká kapsa, do ktorej sa vkladajú vkladacie plienky, ktoré sa kupujú v jednom balení spolu s plienkou. So zapínaním na patentky alebo suchý zips.

Výhodou kapsovej plienky oproti AIO je jej veľmi krátka doba sušenia. Pred praním vkladačky z plienky vyberiete a samotná plienka je po opraní suchá v priebehu veľmi krátkeho času. Ak ju chcete použiť, nemusíte čakať kým uschnú vkladačky, môžete do nej vložiť hociktorú inú vkladačku z Vašej plienkovej výbavy. Vnútorná vrstva býva často ušitá zo stay-dry polyesteru, takže poskytne dieťatku komfort pocitu sucha, čo oceníte najmä v situáciách, kedy si nemôžete dieťa prebaliť podľa potreby.


SIO PLIENKY (plienkové systémy):LULUsio02b.jpg
SIO plienky (snap-in-one) sú niečo medzi AIO plienkami a plienkami, na ktoré musíte použiť vrchné nohavičky. Skladajú sa z dvoch samostatných častí - absorbčnej (vkladačka, alebo sacie jadro) a nepriepustnej (PUL nohavičky), ktoré dokopy spojíte pomocou patentiek, čím si vytvoríte plienku "všetko v jednom". Pri prebaľovaním však stačí vybrať vkladačku a nohavičky môžete opätovne použiť (buď hneď, alebo ich necháte trochu preschnúť). K plienkam sa oplatí dokúpiť originálne náhradné vkladačky a pri prebaľovaní iba vymeníte použitú vkladačku za novú, vďaka čomu je tento systém oproti predchádzajúcim typom finančne úspornejší (k 1 ks nohavičiek môžete mať napr. 3 ks vkladačiek a máte zabezpečené 3 prebalenia). So zapínaním na patentky alebo suchý zips.

Vrchné nohavičky zo SIO plienok sú väčšinou univerzálne a môžete ich použiť aj na iné druhy plienok od iných výrobcov. Neplatí to však pre vkladačky do SIO plienok, tie majú rôzne značky väčšinou rozdielne riešené a nemusia byť medzi sebou kompatibilné.


PLIENKY bez nepriepustnej vrstvy


NOHAVIČKOVÉ PLIENKY:
ANAVY84.jpgTvarom sú podobné jednorazovým plienkam, zapínajú sa na patentky, suchý zips, alebo pomocou Snappi sponky. V okolí nožičiek sú pekne vytvarované, čím patria medzi veľmi spoľahlivé plienky, svojou robustnosťou a savosťou sú výbornou voľbou aj na nočný spánok dieťaťa. Väčšinou z bavlny a bambusu.

Súčasťou nohavičkovej plienky býva jedna vkladacia plienka, ktorá slúži na zvýšenie savosti plienky (pri novorodencoch ju nepoužívajte, zbytočne zväčšuje plienku a robí dieťatku väčší zadoček). Nohavičkové plienky sú väčšinou jednoveľkostné, čo znamená, že Vám porastú s dieťaťom (veľkosť plienky sa upravuje pomocou patentiek v prednej časti plienky, alebo preložením prednej časti plienky). K dispozícii sú aj v prevedení pre novorodencov (NB-newborn) alebo aj pre väčšie deti nad 15 kg (XXL plienky).

Doba sušenia závisí od strihu plienky a použitého materiálu, ale spravidla schnú trochu dlhšie, čo je daň za ich vysokú savosť.
Používajú sa s vrchnými nohavičkami. Na noc ideálne v kombinácii s vlnenými vrchnými nohavičkami.

ŠTVORCOVÉ PLIENKY:
plienka2a.jpgIde o klasické štvorcové plienky z bavlny. Najlacnejší variant látkových plienok, po opraní ich máte veľmi rýchlo suché a pripravené k opätovnému použitiu. Savosť je oproti nohavičkovej plienke nižšia, závisí však aj od gramáže konkrétnej štvorcovej plienky (ako husto je plienka tkaná).

Plienka sa najčastejšie skladá na osminy do tvaru obdĺžnika. Ak chcete zvýšiť spoľahlivosť plienky, odporúčame špeciálne sklady, napr. "novorodenecký", alebo "na draka" pre väčšie deti:
skladanie1.jpg skladanie2.jpg
Plienku poskladaním vytvarujete do podobného tvaru ako je nohavičková plienka, zapnúť ju môžete pomocou Snappi sponky:
snappi3.jpg snappi2.jpg snappi4.jpg
Pre väčšie deti poslúži dobre ako jednoduchá denná plienka napr. na doma, keď môžete dieťa prebaľovať aj častejšie.
Používajú sa s vrchnými nohavičkami.

VIACVRSTVOVÉ PLIENKY:
Kikko98.jpgNechce sa Vám skladať veľké štvorcové plienky? Napriek tomu chcete prebaľovať s nízkymi nákladmi? Vyskúšajte viacvrstvové plienky. Ide o jednoduché bavlnené obdĺžnikové plienky ušité z niekoľkých vrstiev, stredná tretina plienky je extra zosilnená. Skladajú sa po dĺžke na tretiny:
skladanie3.jpg  skladanie4.jpg
Aj viacvrstvovú plienku môžete poskladať tak, že z nej vytvoríte "nohavičky", ktoré na dieťatku zapnete s pomocou Snappi sponky.
Ak Vám nevyhovuje nižšia savosť obyčajnej viacvrstvovej plienky, môžete si zvoliť verziu z bambusového froté.
Používajú sa s vrchnými nohavičkami.

ZAVÄZOVACIE PLIENKY:
Disana1.jpgZaväzovacie plienky Disana sú alternatívou medzi nohavičkovými a klasickým štvorcovými plienkami. Majú strih, ktorý uľahčuje prebaľovanie, v prednej časti plienky sú šnúrky, ktorými sa plienka zaväzuje.
Samé o sebe sú málo savé, preto ich odporúčame kombinovať s vkladacími alebo štvorcovými plienkami. Plienky sú veľmi príjemne mäkkučké, pekne sa prispôsobia dieťatku, ideálne hlavne pre novorodencov:
Disana3.jpg Disana5.jpg Disana6.jpg
Spolu so štvorcovými plienkami patria medzi najrýchlešie schnúce plienky.
Používajú sa s vrchnými nohavičkami.


VKLADACIE PLIENKY:
Slúžia na zvýšenie savosti plienky, spravidla sa používajú v kombinácii s inými plienkami. Sú obdĺžnikového tvaru, zvyčajne sú ušité z 2-3 vrstiev látky.
Iba niektoré, ktoré sú dostatočne veľké a savé, sa môžu používať aj ako samostatná plienka.

 

VRCHNÉ NOHAVIČKY (vonkajšia nepriepustná vrstva)

PUL:Rumpa_wrap35.jpg
Polyesterové vrchné nohavičky s nepriepustnou, ale zároveň priedušnou membránou z polyuretánu (PUL). To znamená, že nohavičky neprepustia tekutinu, ale umožnia pokožke "dýchať". Ide o veľmi tenučkú vrstvu látky zvnútra laminovanú s PUL, takže na celkový objem plienky majú veľmi malý vplyv.

Ide o najuniverzálnejší typ vrchných nohavičiek, tento materiál sa používa aj ako nepriepustná vrstva AIO a kapsových plienok. So zapínaním na patentky alebo suchý zips.

Údržba nohavičiek je veľmi jednoduchá. Perú sa podľa potreby až po niekoľkých použitiach, medzi jednotlivými prebaleniami ich môžete nechať presušiť. Prať ich môžete spolu s plienkami, kvalitným vrchným nohavičkám nerobí problém ani pranie na 60°C.


VLNENÉ:ANAVYvlna5.jpg
Vlnené nohavičky spolu s látkovým plienkami tvoria maximálne priedušný prebaľovací systém. Ideálne pre deti, ktoré majú veľmi citlivú pokožku a ľahko im vznikajú zapareniny. Merino vlna je jemná a "nehryzie". Nepremokavosť vlnených nohavičiek zabezpečuje lanolín, ktorý sa prirodzene nachádza v ovčej vlne. Lanolín zabraňuje množeniu mikroorganizmov a vlna zachováva prirodzené prostredie v okolí zadočka – v lete chladí, v zime hreje.

Vlna má samočistiacu schopnosť, takže nohavičky stačí po použití nechať prevetrať. Prať ich väčšinou stačí raz za 2-4 týždne. Po opraní je potrebné nohavičkám urobiť lanolínovú kúru, ktorou obnovujete vodoodpudivosť nohavičiek.

Určite do výbavičky odporúčam aspoň jedny vlniačiky. Ideálne sú na nočný spánok dieťaťa, ale parodoxne ich oceníte vďaka ich priedušnosti aj počas leta. Ak sa bojíte častého prania po ušpinení riedkou stolicou, jednoducho počkajte, kým dieťa bude trocha väčšie a stolica bude mať pevnejšiu konzistenciu 🙂. 


FLÍSOVÉ:
Flís je priedušný materiál a pokiaľ nie je pod tlakom, tak neprepúšťa tekutinu. Preto sú flísové vrchné nohavičky vhodné najmä pre ešte nesediace bábätká, prípadne na noc. Odporúčame ich ako alternatívu k vlneným nohavičkám, ak hľadáte niečo priedušnejšie, ale starostlivosť o vlnu sa Vám zdá náročná.


PRAKTICKÉ DOPLNKY K PREBAĽOVANIU 

 

SEPARAČNÉ VLOŽKY:
Alebo jednoducho separačky - tvoria tenkú vrstvu medzi zadočkom a samotnou plienkou. Sú buď jednorazové (celulóza, viskóza) alebo látkové (flís, polyester).
jednorazové - pre novorodencov odporúčame celulózové separačky, dojčené deti maju redšiu stolicu a cez celulózové separačky prejde vlhkosť ľahšie do plienky. Niektoré separačky je možné aj zopárkrát oprať (jednoducho ich vložíte do prania k plienkam, odporúčame ich prať v samostatnom vrecku na pranie). Uľahčujú manipuláciu so stolicou a chránia samotnú plienku pred silným znečistením.
látkové - plnia hlavne funkciu "stay-dry", poskytujú teda dieťatku v plienke komfort sucha. Výborná pomôcka, keď nemôžete prebaliť dieťatko tak často, ako by ste potrebovali, alebo keď je citlivé na mokro v plienke.
POPOseparacky1.jpg TBultradry1.jpg
Separačky nie sú nutnou výbavou, ale veľmi uľahčia prácu s plienkami. Záleží len na Vás ako a či ich budete používať. Môžete ich vkladať napr. iba v čase očakávanej „nádielky“, na noc a pod.


VRECKO NA POUŽITÉ PLIENKY:
Veľmi praktický doplnok hlavne pri prebaľovaní mimo domova. Použité plienky si v ňom ľahko odnesiete domov - vrecko je priedušné, ale nepriepustné (je ušité z rovnakého materiálu ako PUL nohavičky). Podľa veľkosti v ňom odnesiete cca 3-8 plienok.
Použiť ho môžete aj na rôzne iné veci, napr. ušpinené oblečenie, mokré veci... Je to jediná vec z našej plienkovej výbavy, ktorú využívame dodnes - na mokré plavky z kúpaliska 🙂.


INÉ:
• prebaľovacie podložky - prateľné podložky, ktoré použijete všade, kde potrebujete dieťatko bezpečne prebaliť
• extendory na body - predĺžia body tak, aby ste ho pohodlne zapli aj cez objemnejšiu plienku
• snappi sponky - na upevnenie skladaných štvorcových plienok alebo nohavičkových plienok bez vlastného zapínania
• kýblik s vrchnákom - na skladovanie použitých použitých plienok

 

 

Lužná 21 - Starý Háj, BA - Petržalka (MAPA)
zaparkovať môžete na park. mieste č. 62
tel.: 0948 678 990 (počas otváracích hodín)
Pondelok: ZATVORENÉ
Utorok: 10.00 - 12.00
Streda: 16.00 - 18.00
Štvrtok: 16.00 - 18.00
Piatok: ZATVORENÉ
Hľadať