Šupky z indických mydlových orechov v biokvalite pre šetrné pranie v práčke aj v rukách. Šupky z plodov stromu Sapindus mukorossi s obsahom rastlinného saponátu - saponínu, ktorý je vhodný aj pre citlivú pokožku alergikov, ekzematikov a malé deti.
Šupky obsahujú látku nazývanú saponín, ktorá je prírodným saponátom. Mydlový orech rastie v lesoch Himalájí, kde sa zbiera, suší a odstraňuje sa z neho semeno.Pri praní sa z orechov do vody vylučuje prírodný saponín, ktorý funguje ako mydlo. Jedná sa preto o najšetrnejšiu metódu prania, a to ako vo vzťahu k prostrediu, tak aj k nášmu zdraviu, pretože orechy nezanechávajú vo vypranej textílii chemické reziduá - ocenia to obzvlášť alergici a ľudia s citlivou pokožkou. Ďalšou výhodou je to, že pri praní farebnej bielizne nedochádza k blednutiu farieb.
Použitie:
• na všetky druhy bielizne, predovšetkým detské odevy a plienky, najjemnejšiu bielizeň z vlny, hodvábu a funkčný textil
• na pranie v práčke i ručné pranie
Dávkovanie na 4-5 kg bielizne:
Teplota prania | Dávka mydlových orechov |
---|
| Mäkká voda | Tvrdá voda |
do 60 °C | 3-4 ks(1 pol. lyžica/12 g) | 5 ks (1,5 pol. lyžice/15 g) |
nad 60 °C | 4-5 ks (1,5 pol. lyžice/15 g) | 6 ks (2 pol. lyžice/18 g) |
Pri praní farebnej bielizne v práčke:
- Do látkového vrecka, ktoré je priložené v každom balení, vložte príslušný počet polievkovych ližíc (viď tabuľka), pevne zaviažte a vložte s bielizňou do bubna práčky. Nie je nutné používať aviváž, mydlové orechy majú na textil zmäkčujúci účinok.
Pri praní bielej bielizne v práčke:
- Mydlové orechy neobsahujú bieliace a zjasňujúce látky, ktoré sa pridávajú do štandardných pracích práškov. Preto je pri praní bielej bielizne vhodné do pracej dávky pridať prípravok PUER, ktorý slúži ako bieliaci prípravok a odstraňovač škvŕn.
Pri praní silne znečistenej bielizne:
- Silne znečistenú bielizeň odporúčame večer pred praním namočiť do vedra s čo najteplejšou vodou (podľa typu bielizne), v ktorej rozpustíme 1-2 lyžice prášku na škvrny PUER. Ráno vodu vylejeme - nečistota sa pred praním rozpustí a bielizeň potom ľahko vyperieme aj v tak šetrnom pracom prostriedku, ako sú mydlové orechy. Jednotlivé škvrny na bielizni ošetríme žlčovým mydlom.
Pri ručnom praní:
- Do uzatvárateľnej nádobky (pohára) s teplou vodou vložte orechy (dávkovanie viz tabuľka vyššie). Nechajte cez noc lúhovať. Keď ráno pohárom zatrasiete, môžete pozorovať, ako vo vode pení uvoľnený saponín. Pripravený výluh nalejte do umývadla s bielizňou a perte.
Prevoňanie:
- Mydlové orechy sami o sebe majú sladkastú vôňu, pri praní sa z nich však žiadna vôňa na bielizni neusadí. Tým z nás, ktorí ocenia prírodne parfumovanú bielizeň ponúkame 100% prírodné rastlinné silice. Použijeme ich tak, že pokvapkáme vrecúško pred vložením do práčky niekoľkými kvapkami obľúbenej silice.
Doba účinnosti orechov:
- Raz použité orechy je možné použiť 2-3x, pokiaľ pranie prebehlo do 60˚C. Použité orechy nevyhadzujte. Môžete ich použiť do kompostu.
- Pri dlhšom skladovaní orechy postupne vysychajú a tmavnú. Tým však nemizne obsiahnutý saponín, len sa mierne predlžuje doba, než sa začne z orechov vo vode uvoľňovať.
Ako môžu byť mydlové orechy ekologické, keď sa dovážajú až z Indie?
- Momentálne nepoznáme výdatnejší a ekologickejší zdroj prírodného rastlinného saponátu, než sú práve šupky z mydlových orechov. Stromy plodiace tieto orechy rastú v indických lesoch divoko, podobne ako u nás napríklad duby. Kvôli ich pestovaniu nevznikajú plantáže, ako je tomu napríklad u palmového oleja.
- Orechy zbierajú indické ženy, pre ktoré je táto práca zdrojom príjmov aj nezávislosti.
- Orechy sú dovážané do Európy loďou a ďalej spracováváné v Českej republike.
Prečo k mydlovým orechom neodporúčame použiť Zmäkčovač vody?
Mydlové orechy sú najprírodnejším pracím prostriedkom. Saponín, ktorý obsahujú, sa na rozdiel od mydla rozpúšťa aj v tvrdej vode. Preto odporúčame len prispôsobiť dávku orechov tvrdosti vody.